NHD-1.27-12896G
IN STOCK
Adding to cart… The item has been added
Frequently bought together:
Sharp Full Color 1.27" Graphic OLED Glass
NHD-1.27-12896G: Technical Specifications
Size 1.27" Diagonal
Display Format 128x96 Pixels
Display Type Graphic OLED Glass
Display Color Full Color; 262K Colors
Outline L x W x H 33.7mm x 41.25mm x 1.6mm
Viewing Area L x W 27.708mm x 21.28mm
Active Area L x W 25.708mm x 19.28mm
Supply Voltage 2.8V
Interface Serial / Parallel
Compatibility Arduino and Similar Development Boards
Controller Type SSD1351
Connection Type 30-Pin FFC with 0.50mm Pitch
Operating Temperature -40° ~ 70°C
Storage Temperature -40° ~ 85°C