This OLED display has multi-fonts built-in, which offers users the ability to use multiple languages simultaneously on one display. These unique OLEDs have a built-in IC including over 37 standard font tables and support over 50 languages, which eliminates the need to create your own characters or spend money on additional memory to hold multiple languages. Designed to withstand extreme operating conditions, the NHD-3.12-25664UMY3 model operates exceptionally when used within a temperature range from -20 to 70 degrees Celsius. It has a built-in SSD1322 controller, requires a 3V power supply for operation, and is RoHS compliant.
NHD-3.12-25664UMY3: Technical Specifications
| Size | 3.12" diagonal |
|---|---|
| Display Format | 256x64 Pixels |
| Display Type | Graphic OLED Module |
| Display Color | Monochrome Yellow |
| Outline L x W x H | 89.2mm x 44mm x 11.6mm |
| Viewing Area L x W | 82mm x 22mm |
| Active Area L x W | 81mm x 21mm |
| Supply Voltage | 3V |
| Interface | Serial / Parallel |
| Compatibility | Arduino and similar development boards |
| Controller Type | SSD1322 |
| Connection Type | 1x20 Thru Hole with 2.54mm pitch |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Storage Temperature | -40°C ~ 90°C |